është i shëndetshëm misri?

është i shëndetshëm misri?

Përdorimi i gjerë i misrit në produktet ushqimore ka çuar në debat nëse misri është i shëndetshëm. Sidoqoftë, misri ka përfitime ushqyese dhe nuk ka asnjë provë se është e dëmshme për shëndetin.

Interneti është plot me këshilla kontradiktore për misrin. Disa vende shëndetësore alternative përqendrohen në dëmet e perceptuara të organizmit të modifikuar gjenetikisht (GMO) të misrit ose ata hedhin poshtë misrin si një kokërr potencialisht e rrezikshme. Sidoqoftë, përkrahësit e misrit insistojnë që misri të formojë një pjesë thelbësore të një diete të myceril cfare eshte shëndetshme.

Misri është në gjithçka, nga soda në drithëra. Sipas Universitetit Tufts Health & amp; Letër ushqyese, amerikanët konsumojnë rreth 160 paund misër për person çdo vit. Ky konsum ka ngritur shqetësime nëse misri po zëvendëson ushqime më të shëndetshme.

Në mënyrë të ngjashme me shumicën e ushqimeve, misri nuk është as një kurë-as as helm. Në moderim, ajo mund të përbëjë një pjesë të shëndetshme të dietave të shumicës së njerëzve.

Në këtë artikull, ne eksplorojmë përmbajtjen ushqyese dhe përfitimet e mundshme shëndetësore të misrit. Ne gjithashtu diskutojmë rreziqet, mitet e shëndetit dhe disa këshilla për të ngrënë dhe përgatitur misër.

Misri i sotëm është shumë i ndryshëm nga misri që dikur u rritën popujt indigjenë të Amerikës së Veriut. Përmes mbarështimit selektiv, fermerët kanë shtëpi të zbutur në mënyrë të vazhdueshme, duke ndryshuar madhësinë, ngjyrën dhe aromën e tij në proces.

Shumica e njerëzve mendojnë për misrin si misër të verdhë të ëmbël, një formë e madhe e misrit. Sipas Departamentit të Bujqësisë të Shteteve të Bashkuara (USDA), një vesh prej 90 gram (g) i misrit të freskët përmban:

 • 80 kalori
 • 3 g sheqer
 • 17 g karbohidrate
 • 1 g yndyrë
 • 2 g fibra dietike
 • 3 g proteinë

Në krahasim me shumë fruta dhe perime të tjera, misri është i ulët në vitamina dhe minerale. Një vesh prej 90 gram (g) i misrit të freskët përmban:

 • 4 përqind të marrjes ditore të rekomanduar (RDI) të vitaminës A
 • 6 përqind të RDI për vitaminë C
 • 2 përqind e RDI për hekurin
 • 0 përqind të RDI për kalcium

të karbohidrateve në krahasim me përqendrimin e tij të ulët të vitaminave dhe mineraleve. Karbohidratet po mbushen, kështu që ata argumentojnë se misri mund të zëvendësojë më shumë ushqime të dendura ushqyese.

Studimet e dietave që përjashtojnë misrin, të tilla si dietat paleo dhe ketogjene, përmbajnë shumë ndryshore për të izoluar përfitimet e shmangies së misrit. Sidoqoftë, ka pak prova të tjera që sugjerojnë se ngrënia e misrit është e dëmshme, veçanërisht në formën e saj organike, antike. Në moderim, misri ende mund të jetë një pjesë e një diete të shëndetshme.

Përfitimet shëndetësore

Misri ofron disa përfitime të mundshme shëndetësore. Këto përfshijnë:

përballueshmërinë

prodhuesit mund të rriten misër lehtë dhe shpejt në shumë rajone të ndryshme të botës. Hibridizimi dhe zbutja e kanë bërë misrin edhe më të lehtë për tu rritur, duke e bërë misrin një mall të përballueshëm.

Për njerëzit me të ardhura shumë të ulëta, veçanërisht ata që jetojnë në vendet në zhvillim, misri është një burim i lirë dhe i gatshëm i kalorive, karbohidrateve dhe proteinave.

Antioksidantët

Disa lloje misri janë të pasura me antioksidantë, posaçërisht në një grup antioksidantësh të quajtur karotenoide.

Antioksidantët Luftojnë efektet e radikalëve të lirë të dëmshëm në trup. Hulumtimi sugjeron që radikalët e lirë mund të luajnë një rol në procesin e plakjes dhe zhvillimin e një numri të sëmundjeve kronike.

Shumë fruta dhe perime, duke përfshirë zarzavate me gjethe të errëta, karrota dhe patate të ëmbla, janë gjithashtu të pasura me karotenoide.

Fibra dietike

Misri, në mënyrë të ngjashme me shumë kokrra, bishtajore dhe perime, përmban fibra dietike.

Sidoqoftë, sasia e fibrave në misër është shpesh më e ulët se ajo nga burimet e tjera. Për shembull, një gjysmë filxhan fasule të gatuar të marinës siguron 9.6 g fibra, ndërsa një gjysmë filxhan misër i gatuar siguron vetëm 2.1 g.

fibra mund të ndihmojë në tretjen dhe të zvogëlojë rrezikun e kapsllëkut. Disa hulumtime gjithashtu sugjerojnë se fibra mund t’i ndihmojë njerëzit të jetojnë më gjatë. Një studim i madh i vitit 2011 gjeti një lidhje midis marrjes së fibrave dietike dhe një rreziku më të ulët të përgjithshëm të vdekjes së parakohshme, veçanërisht nga sëmundjet kardiovaskulare, infektive dhe frymëmarrjes.

pa gluten

Megjithëse misri është teknikisht një kokërr, është gjithashtu pa gluten. Kjo e bën misrin një mundësi të sigurt për njerëzit me sëmundje celiac ose intolerancë ndaj glutenit që duan të shtojnë kokrra në dietën e tyre.

i lartë në proteina

Misri është më i lartë në proteina sesa shumë perime të tjera, duke e bërë atë një zgjedhje të mirë për vegjetarianët dhe vegans, ose për njerëzit që shpresojnë të hanë më shumë proteina nga burimet joanimale.

Disa studime sugjerojnë gjithashtu që një dietë e pasur me proteina mund të mbështesë humbjen e shëndetshme të peshës duke zvogëluar urinë ose duke ndihmuar trupin të djegë kalori shtesë.

rreziqet

Shqetësimi parësor i shëndetit që avokatët e ushqimit kanë me misër është se mund të veprojë si mbushës, i cili mund të bëjë që njerëzit të hanë shumë karbohidrate dhe shumë pak nga më ushqyesit- Ushqime të dendura.

Sipas Universitetit Tufts Health & amp; Letra ushqyese, më shumë se një e treta e njerëzve të misrit hanë në Sh.B.A është në formën e shurupit të lartë të misrit me fruktozë, ose HFC. Ky sheqer, i cili është një derivat i misrit të misrit, ka shkaktuar debate të shumta në lidhje me prodhuesit që shtojnë ëmbëlsues në harxhime.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave e Sh.B.A -së shprehet se nuk ka prova bindëse që HFC -të janë më të dëmshme se sheqernat e tjera. Sidoqoftë, FDA gjithashtu rekomandon që të gjithë të kufizojnë konsumin e tyre të të gjitha sheqernave të shtuara, përfshirë HFC dhe sheqerin e rregullt.

shqetësimet shëndetësore

Disa shqetësime në lidhje me misrin janë bërë të njohura, veçanërisht në bordet e mesazheve dhe faqet alternative të shëndetit. Ne diskutojmë disa shqetësime të zakonshme më poshtë:

GMO Misri

Disa avokatë të shëndetit natyror argumentojnë se OMGJ misri është i rrezikshëm. Ndërsa fermerët në Amerikë kanë përdorur të lashtat OMGJ për një kohë të gjatë, një përmbledhje e vitit 2013 deklaroi se të dhënat janë të pakta në lidhje me të lashtat OMGJ dhe efektet e tyre të mundshme shëndetësore.

Një studim i vitit 2012, duke u shfaqur në ushqimin dhe toksikologjinë kimike, zbuloi se minjtë që hanin OMGJ misër pësuan efekte shëndetësore negative. Sidoqoftë, revista më pas tërhoqi letrën mes shqetësimeve për mashtrimin dhe të dhënat e gabuara.

Redaktorët e ditarit nuk zbuluan kurrë prova të mashtrimit, por ata zbuluan se të dhënat ishin të papërshtatshme, të cilat rrënuan thelbësisht gjetjet e studimit. Gjithashtu, një organizatë anti-OMGJ ndihmoi në financimin e studimit.

Sipas artikullit të vitit 2015 nga shkenca e Universitetit të Harvardit në Lajme, si Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) dhe Shoqata Mjekësore Amerikane kanë arritur në përfundimin se të lashtat OMGJ janë të sigurta për konsum njerëzor.

Misri është i pasur me sheqer

Disa njerëz ngatërrojnë misrin me HFC, që është një sheqer. Misri përmban sheqerna që ndodhin natyrisht, por sasitë janë të krahasueshme me ato të pranishme në perime të tjera niseshte, megjithëse pak më të larta.

Trupi nuk mund të tretet misri

Misri është i pasur me celulozë, e cila është një fibër e patretshme që trupi nuk mund ta tretet. Sidoqoftë, trupi prish përbërësit e tjerë të misrit.

Përtypja e misrit për më gjatë mund të ndihmojë gjithashtu sistemin e tretjes të prishë muret e celulozës për të hyrë në më shumë lëndë ushqyese.

Disa prodhues ende përdorin një metodë të lashtë të përgatitjes së misrit të njohur si nixtamalization. Ky proces përfshin njomjen dhe gatimin e misrit në gëlqere, e cila është një zgjidhje alkaline që përmban hidroksid kalciumi. >

Nixtamalization rrit tretshmërinë, aromën dhe aromën ndërsa zvogëlon mikotoksinat, të cilat vijnë nga ndotja e kërpudhave.

Misri është i pasur me yndyrë

Natyrisht, misri nuk është i lartë me yndyrë. Sidoqoftë, shumë njerëz e përgatisin atë në një mënyrë që rrit përmbajtjen e yndyrës. Shtimi i gjalpit dhe yndyrnave ose vajrave të tjerë në misër mund ta shndërrojë atë në një ushqim me yndyrë të lartë, me kalori të lartë.

Këshilla për të ngrënë dhe përgatitur misër

Shumica e njerëzve preferojnë të hanë misër pasi ta gatuajnë, shpesh me gjalpë, vajra dhe erëza.

alsoshtë gjithashtu e sigurt për të ngrënë misër të papërpunuar. Shumë njerëz zbulojnë se misri i ri, i butë shijon më së miri kur është i papërpunuar.

Kernelet mund të shtojnë strukturën në sallata, supa dhe tavë. USDA ofron këshillat e mëposhtme për përgatitjen dhe ruajtjen e misrit:

 • Ruani misër të papjekur në frigorifer deri në 5 ditë.
 • isshtë e sigurt të ngrini misrin e gatuar në gradë zero fahrenheit deri në 6 muaj.
 • Kur përdorni misër të paketuar, kontrolloni për datën "më të mirë" ose "Më të mirë nëse përdoret nga".
 • Hiqni kernelet e misrit duke vendosur rrjedhin misrin e parë në një tas me ujë të cekët. Ndërsa mbani misrin, prerë kernelet larg nga kalli me thikë.

Karbohidrate komplekse.

Disa njerëz mund të kenë kufizime dietike që mund ta bëjnë misrin një zgjedhje të dobët për të ngrënë. Për shembull, njerëzit që përpiqen të zvogëlojnë marrjen e karbohidrateve duhet të shmangin misrin pasi është i lartë në carbs.

Njerëzit që kërkojnë një dietë me proteina të lartë mund të dëshirojnë të zgjedhin arra, mish të ligët, peshk dhe produkte të qumështit në vend të kësaj pasi ato janë më të larta në proteina sesa misri.

Nuk ka dëm në eliminimin e misrit nga dieta, kështu që është krejtësisht e sigurt që njerëzit të shmangin. Sidoqoftë, shumë produkte përmbajnë nënprodukte të misrit dhe misrit, kështu që është e nevojshme të kontrolloni etiketat e përbërësve. Njerëzit e shqetësuar për shëndetin e misrit duhet të flasin me një mjek ose dietolog.

 • gastrointestinal/gastroenterologji
 • Ushqyerja/dieta

Lajmet mjekësore sot kanë udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e shqyrtuara nga kolegët, institucionet e kërkimit akademik , dhe revista dhe shoqata mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.

Tags: No tags

Comments are closed.